ART

Γεγονότα, Hμερολόγιο

Απρίλιος

* 1 Απριλίου- Καλαθοσφαίριση: Η ρωσική Σπάρτακ Μόσχας κατακτά την Ευρωλίγκα γυναικών κερδίζοντας στον τελικό την ομάδα της ισπανικής Κασαρές με 76-62.

* 1 Απριλίου- Τζούντο: H Ρωσία στους εφήβους και ο Κλειτομάχος στους παίδες πρώτευσαν στο διεθνές τουρνουά «Olympus Cup», που διεξήχθη στο Λιτόχωρο. Η ομάδα της Ρωσίας με δύο χρυσά και ισάριθμα χάλκινα μετάλλια συγκέντρωσε 12 βαθμούς, αφήνοντας στη δεύτερηθέση την Κύπρο και στην τρίτη το Φίλιππο Αμυνταίου.

* 1 Απριλίου- Ο Μέγας Αλέξανδρος Ζυγού Καβάλας με 24 βαθμούς αναδεικνύεται νικητής στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ελευθέρας πάλης εφήβων, το οποίο διεξήχθη στο Μενίδι. Στις νεάνιδες και τις κορασίδες την πρώτη θέση πήραν οι Ευπιρίδαι Ανω Λιοσίων, που συγκέντρωσαν 19 και οκτώ βαθμούς, αντιστοίχως. Στους παίδες, πρώτευσε ο Διγενής Σερρών, με 27 βαθμούς.

* 1 Απριλίου- Ποδηλασία: Οι Βασίλης Ρέππας και Θάνος Μαντζουράνης καταλαμβάνουν τη 15η και 16η θέση αντίστοιχα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας, που διεξήχθη στην Πάλμα ντε Μαγιόρκα της Ισπανίας. Ο 19χρονος Ρέππας πέτυχε να καλύψει την απόσταση σε 1 λεπτό, 4 δευτερόλεπτα και 534 χιλιοστά , καταρρίπτοντας το δικό του ρεκόρ εφήβων, που είχε από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Αθήνας (1'05100) τον Ιούλιο του 2006.

* 1 Απριλίου- Κολύμβηση: Ο Μάικλ Φελπς γράφει ιστορία, κατακτώντας το έβδομο χρυσό μετάλλιό του στη διοργάνωση και καταρρίπτει το ρεκόρ του Ίαν Θορπ, που είχε κερδίσει έξι το 2001 στη Φουκουόκα.

* 1 Απριλίου:- Πετοσφαίριση: Η γερμανική Φρίντρισχαφεν κερδίζει το Τσάμπιονς Λιγκ Ευρώπης στους άνδρες κερδίζοντας στον τελικό με 3-1 τη γαλλική Τουρ.

* 2 Απριλίου- Καλαθοσφαίριση: Η ομάδα των Gators του Πανεπιστημίου της Φλόριντας κερδίζουν τους Ohio State Buckeyes με 84-75 στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ανδρών πρώτης κατηγορίας (NCAA) και γίνεται η πρώτη σχολή στην ιστορία του εν λόγω πρωταθλήματος που κατορθώνει να κερδίσει τον τίτλο στα ανδρικά κολεγιακά πρωταθλήματα σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ το ίδιο ακαδημαϊκό έτος.

* 2 Απριλίου-Κωπηλασία: Η ομάδα του Πανεπιστημίου του Κέιμπριτζ νικάει την αντίστοιχη της Οξφόρδης, στον ετήσιο κωπηλατικό αγώνα (Boat Race) , που γίνεται στον ποταμό Τάμεση για 153η χρονιά.

* 2 Απριλίου- Επιτραπέζια αντισφαίριση: Ο Τίμο Μπολ από τη Γερμανία αναδεικνύεται ξανά πρωταθλητής Ευρώπης στο απλό και το διπλό ανδρών, ενώ στις γυναίκες τον τίτλο κατέκτησε η Λι Γιάο στο απλό.

* 4 Απριλίου- Την κατάργηση 270 συνδέσμων φιλάθλων αποφασίζει η Διυπουργική Επιτροπή για την πάταξη της βίας στο χώρο του αθλητισμού. Προφυλακιστέοι κρίνονται μετά την απολογία τους ενώπιον της ανακρίτριας οι οκτώ από τους 12 νεαρούς που αντιμετωπίζουν κατηγορίες σε βαθμό κακουργήματος για τη θανατηφόρα συμπλοκή στην Παιανία.Αναβάλλονται πολλές διοργανώσεις ομαδικών αθλημάτων, μεταξύ των οποίων και το All Star Game ποδοσφαίρου.

* 10 Απριλίου- Καλαθοσφαίριση : Το Κύπελλο ULEB κατακτά η ομάδα της Ρεάλ Μαδρίτης, κερδίζοντας στον τελικό του Σαρλερουά τη λιθουανική Λιετούβος Ρίτας με 87-75.

* 11 Απριλίου- Καλαθοσφαίριση: Η Ντιναμό Μόσχας κατακτά το EuroCup γυναικών, νικώντας στο δεύτερο τελικό στη Μόσχα την ιταλική Φαέντσα, με 76-56 (στον πρώτο τελικό είχε επικρατήσει με 74-61).

* 14 Απριλίου- Μπόουλινγκ: Χρυσό μετάλλιο κερδίζει η Εθνική Νέων, στο ομαδικό, στο 20ο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων - Νεανίδων, στο Strike Bowl της Θεσσαλονίκης. Η Εθνική μας ομάδα αποτελούμενη από τους Γιώργο Βενέτη, Μιχάλη Μίχα, Νίκο Μίχα, Γιώργο Στεφανίδη, Βαγγέλη Κριζίνη, πέτυχε παράλληλα και δύο νέα ρεκόρ Πανευρωπαϊκών αγώνων.

* 15 Απριλίου- Στίβος: Η Μάγδα Καρίμαλη πρωτεύει στο διεθνή μαραθώνιο της Καμπέρας, στην Αυστραλία.

* 15 Απριλίου- Επιτραπέζια αντισφαίριση: Ο ΑΣ Πέρα Αθηνών κατακτά το Κύπελλο Ελλάδας, νικώντας στον τελικό τον Ολυμπιακό με 4-3. Στις γυναίκες κυριάρχησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος στον τελικό επιβλήθηκε του Άρη Βούλας με 4-1.

* 15 Απριλίου-Καλαθοσφαίριση: Η ισπανική Xιρόνα νικάει στον τελικό με 79-72 την ουκρανική Αζοβμάς Μαριούπολης του Παναγιώτη Λιαδέλη και κατακτά το FIBA EuroCup.

* 15 Απριλίου- Καλαθοσφαίριση: Το Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα κατέκτησαν οι μαθητές του 1ου Γενικού Λυκείου Βύρωνα, αποκλείοντας το αντίστοιχο σχολικό συγκρότημα της Γαλλίας. Ο αγώνας διεξήχθη στην πόλη Πο της Γαλλίας και η ελληνική ομάδα επιβλήθηκε εύκολα των αντιπάλων της με σκορ 86-62. Αντίστοιχα, η ομάδα κοριτσιών του 2ου Γενικού Λυκείου Άνω Λιοσίων, κατέλαβε την 6η θέση του παγκόσμιου πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης κοριτσιών.

* 16 Απριλίου- Χειροσφαίριση: Πρωταθλητής Ελλάδας στις νεανίδες αναδεικνύεται στην Πτολεμαΐδα ο Φίλιππος Βέροιας. Στον τελικό, κέρδισε τον ΑΠΣ Μακεδονικό με 29-16 (19-8).

* 18 Απριλίου- Πάλη: Χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πάλης Γυναικών της Σόφιας κατακτά η Σοφία Πουμπουρίδου, στην κατηγορία των 55 κιλών, επικρατώντας 2-0 στον τελικό των ρεπεσάζ της Εμέσε Σάμπο από την Ουγγαρία.

* 18 Απριλίου- Ο Πανιώνιος για πρώτη φορά στην ιστορία του κατακτά το Ελληνικό Πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης γυναικών.

* 21 Απριλίου- Κανόε καγιάκ: Κυπελλούχος ήρεμων νερών αναδεικνύεται ο Ναυτικός Όμιλος Χαλκίδας. Το 6ο Πανελλήνιο Κύπελλο ήρεμων νερών «Δημήτρης Παπανικολάου» ολοκληρώθηκε στο Σχινιά.

* 22 Απριλίου-Χειροσφαίριση: Τον τέταρτο τίτλο πρωταθλητή Ελλάδας στους εφήβους και δεύτερο συνεχόμενο κατακτά ο Δούκας, που κέρδισε με 33-30 στην παράταση τον Άρη Θεσσαλονίκης, στην τελική φάση της διοργάνωσης που ολοκληρώθηκε στον Ατέρμονα Κιλκίς.

* 22 Απριλίου- Ποδόσφαιρο: Λίγες μόνο αγωνιστικές πριν από τη λήξη του φετινού πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός αναδεικνύεται πρωταθλητής για 11η φορά.

* 22 Απριλίου- Πάλη: Το χάλκινο μετάλλιο στην ελευθέρα πάλη κατακτά ο Εμζάριος Μπεντινίδης στα 74 κιλά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Σόφια της Βουλγαρίας.

* 22 Απριλίου- Άρση Βαρών: Χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Στρασβούργο κατακτά ο Δημήτρης Παπαγερίδης στο αρασέ, στην κατηγορία των +105κ., με 192κ.

* 22 Απριλίου- Υδατοσφαίριση: Την τρίτη θέση στο Κύπελλο Πρωταθλητριών (Τσάμπιονς Καπ γυναικών) κατακτά η Γλυφάδα. Τον τίτλο κατέκτησε η ιταλική Φιορεντίνα, στην οποία και διοργανώθηκε η τελική φάση της διοργάνωσης. Εξάλλου, στο Τρόπαιο Λεν, τον τίτλο κατέκτησε η ιταλική Ρόμα, η οποία στο τελευταίο παιχνίδι κέρδισε με 12-8 την ολλανδική Νιρέους Τσάανταμ, στο Άμστερνταμ. Την 4η θέση κατέλαβε η ομάδα του Ολυμπιακού.

* 22 Απριλίου- Χειροσφαίριση: Στο πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας στον Άγιο Νικόλαο Λασιθίου, το τρόπαιο κατέκτησε η ομάδα του Στρατού Ξηράς για 2η συνεχόμενη φορά.

* 22 Απριλίου- Επιτραπέζια αντισφαίριση: Πρωταθλητές Ελλάδας για δεύτερη συνεχή χρονιά αναδεικνύονται ο Στέφανος Μανουσώφ και η Αγγελίνα Παπαδάκη στο απλό νέων και το απλό νεανίδων αντίστοιχα. Στο διπλό νέων, αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ελλάδος οι Μιχάλης Τσαχάκης/Βαγγέλης Χατζόγλου του Δ.Α.Ο. Ταύρου, στο διπλό νεανίδων η Παπαδάκη με τη Μαρία Χριστοφοράκη του Φοίνικα Αγίας Σοφίας Πειραιά και στο διπλό μικτό ο Μανουσώφ με την Παπαδάκη.

* 25 Απριλίου-Πυγμαχία: Ολοκληρώνονται στη Σπάρτη τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Γυναικών και Εφήβων. Όπως και το 2006, στις γυναίκες πολυνίκης σύλλογος αναδείχθηκε ο Ηρακλής Χαϊδαρίου.

* 27 Απριλίου-Ιστιοπλοΐα: Δύο χρυσά μετάλλια και ένα ασημένιο κατακτούν οι Έλληνες στη διεθνή ιστιοπλοϊκή εβδομάδα στο Ιέρ της Γαλλίας. Συγκεκριμένα, ο Αιμίλιος Παπαθανασίου ήταν πρώτος στα Finn, ενώ στα 470 ανδρών οι Π.Μάντης-Θ.Πολυχρονίδης ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Ακόμη, στην κατηγορία Sonar (για αθλητές με αναπηρία), οι Β.Χριστοφόρου-Ν.Πατεράκης-Αν.Κοστάρης κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο.

* 28 Απριλίου- Κρίκετ: Η Αυστραλία κατακτά για τρίτη συνεχόμενη φορά το Παγκόσμιο Κύπελλο Κρίκετ με νίκη επί της Σρι Λάνκα, στα νησιά Μπαρμπάντος .

* 29 Απριλίου-Επιτραπέζια αντισφαίριση: Η Μαρία Μοίρου κερδίζει αργυρό μετάλλιο στο ανοικτό πρωτάθλημα στο Λουξεμβούργο.

* 28 Απριλίου- Η Στεφανί Μπισμπίκου κατέκτησε την 12η θέση στον τελικό του σύνθετου ατομικού, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής που διεξάγεται στο Άμστερνταμ , με 55,750 βαθμούς.

* 29 Απριλίου- Χειροσφαίριση: Ο Φίλιππος Βέροιας κατακτά το Κύπελλο Ελλάδας Χειροσφαίρισης Ανδρών.Στον μεγάλο τελικό του φάιναλ φορ επικράτησε με 29-26 του Πανελληνίου στο κλειστό του Μετς.

* 29 Απριλίου-Γυμναστική: Το χάλκινο μετάλλιο στις ασκήσεις εδάφους κατακτά ο Λευτέρης Κοσμίδης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής στο Άμστερνταμ.

* 29 Απριλίου-Τζούντο: Στο Προολυμπιακό τουρνουά , χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε χθες ο Ταριέλ Ζιντιρίδης και σήμερα ο Ηλίας Ηλιάδης.

* 29 Απριλίου-Επιτραπέζια αντισφαίριση: Ο Α.Σ. Το Γυμνάσιο στους παίδες και οι ΠΑΛ Φοίνικες Πατρών στις κορασίδες αναδεικνύονται στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας πρωταθλητές Ελλάδας.

* 29 Απριλίου-Χειροσφαίριση: Το Κίελο κατακτά το Champions League Χειροσφαίρισης, νικώντας στο δεύτερο τελικό με 29-27 τη Φλένσμπουργκ. Στο Κύπελλο Κυπελλούχων το Αμβούργο , παρά την ήττα του με 34-37 από την ισπανική Αντεμάρ Λεόν, κατέκτησε τον τίτλο χάρη στα περισσότερα εκτός έδρας γκολ. Στο Κύπελλο Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας (EHF) τον τίτλο πήρε το Μαγδεμβούργο κερδίζοντας την Αραγκόν με 31-28. Η Ρεζίτα από τη Ρουμανία με δύο ισοπαλίες (36-36 και 26-26) και με περισσότερα εκτός έδρας τέρματα κατέκτησε το Κύπελλο του Challenge Cup στην έδρα της με αντίπαλο την Ντράμεν από τη Νορβηγία.

* 29 Απριλίου-Η Άρσεναλ κατακτά το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ Γυναικών.

* 29 Απριλίου- Υγρός Στίβος: Ο Πανελλήνιος πρωτεύει στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συγχρονισμένης Κολύμβησης (μόνο γυναίκες) , που ολοκληρώνεται στη Γλυφάδα. Ο Πανελλήνιος ήρθε πρώτος στο ομαδικό, ενώ τις πρώτες θέσεις στο ατομικό πήρε η Φτούλη και στο ντουέτο οι Φτούλη και Μακρυγιάννη.